Roaming – jakie zmiany nastąpią w 2017r?

Standard

artykul-blog-roaming

Darmowy roaming w krajach Unii już od czerwca 2017! O ile tańsze będą rozmowy, SMS-y i Internet?

Tuż przed wakacjami 2017 będziemy mogli swobodnie korzystać z telefonu komórkowego we wszystkich krajach Unii Europejskiej, nie obawiając się dodatkowych kosztów. Opłaty roamingowe zostaną zniesione! Ile zaoszczędzimy?

Roaming to nazwa usługi, która pozwala użytkownikowi telefonu komórkowego korzystać z innej sieci, gdy znajduje się poza zasięgiem własnej. Gdyby nie takie rozwiązanie, tylko kilku operatorów mogłoby pochwalić się międzynarodowym zasięgiem, gdyż każdy musiałby samodzielnie stawiać nadajniki na całym kontynencie. Nie byłoby to ani tanie, ani wydajne.

Współpraca między operatorami ułatwia życie zarówno operatorom, jak i użytkownikom, jednak nie jest darmowa. Za korzystanie z obcej sieci pobierane są dodatkowe opłaty. Na szczęście to już wkrótce się zmieni.

Kiedy i ile zaoszczędzimy?

Dziś maksymalne dozwolone opłaty roamingowe kształtują się następująco:

  • stawka za połączenia wykonane za granicą to stawka krajowa plus 5 eurocentów za minutę połączenia, do czego należy doliczyć podatek VAT;
  • stawka za połączenia odebrane za granicą to dodatkowy 1,14 eurocenta plus VAT;
  • stawka za wychodzący SMS to dodatkowe 2 eurocenty plus VAT;
  • stawka za korzystanie z Internetu to dodatkowe 5 eurocentów za 1 MB danych plus VAT.

Opłata za roaming w ramach krajów Unii Europejskiej zostanie zniesiona 15 czerwca 2017 r. To oznacza brak powyższych stawek dodatkowych.

Pierwotnie plan zakładał, że bezpłatna usługa będzie dostępna dla każdego przez 90 dni w roku, ale politycy wycofali się z tego pomysłu. Nie napotkamy żadnych ograniczeń, choć wprowadzony zostanie mechanizm, dzięki któremu nie dojdzie do nadużyć.

Kombinowanie nie będzie się opłacać

Stawki za połączenia w jednych krajach są tańsze niż w innych. Przy darmowym roamingu mogłoby dochodzić sytuacji, w których mieszkaniec Francji czy Niemiec korzystałby z abonamentu Freedom1, aby płacić za nielimitowane połączenia tylko 19,90 zł miesięcznie. Jednocześnie obciążałby wyłącznie sieci francuskich operatorów. Niezbyt uczciwe, prawda?

Unia Europejska zabezpieczyła się na taką ewentualność. Sieci komórkowe będą mogły pobierać opłaty roamingowe od osób, które korzystają z kart SIM tylko za granicą – co wskazuje na próbę oszustwa.

Jeżeli dowiemy się o jakichkolwiek zmianach związanych z roamingiem, na pewno o nich poinformujemy. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z ofertą taryf Freedom1, Freedom2 i Freedom3, a także z obecnymi, wyjątkowo niskimi stawkami za roaming w Premium Mobile.

Sprawdź też: Premium Mobile Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *