Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o roamingu w Premium Mobile

Standard

artykul-blog-roaming2

Ile za minutę rozmowy z zagranicą, ile za SMS? Poznaj cennik roamingu w Premium Mobile.

Połączenia międzynarodowe we wszystkich sieciach, także w Premium Mobile, są możliwe dzięki usłudze roamingu. Z tego poradnika dowiesz się, ile kosztuje jej wykorzystanie i jak należy ją uruchomić.

Sieci komórkowe zwykle stawiają nadajniki tylko w kraju swojego pochodzenia. Aby można było korzystać z ich usług za granicą, konieczne jest wykorzystanie tamtejszych nadajników. To właśnie roaming: korzystanie z oferty własnego operatora za pomocą obcej sieci. Usługa jest dość kosztowna, ale dzięki niej połączenia międzynarodowe są w ogóle możliwe.

Ile kosztują połączenia międzynarodowe?

Za roaming płacisz w dwóch przypadkach. Po pierwsze: gdy to ty dzwonisz z Polski za granicę lub z zagranicy do Polski. Po drugie: gdy ktoś dzwoni do ciebie.

Ile płacisz? To zależy, z jakim krajem się łączysz, ponieważ istnieje kilka stref cenowych:

1. Za połączenia w ramach Unii Europejskiej, a także z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem zapłacisz 64 gr za minutę, jeśli to ty dzwonisz, lub 5 gr, jeśli ktoś dzwoni do ciebie.

2. Jeżeli dzwonisz do lub z pozostałych krajów Europy oraz Turcji, płacisz 6,15 zł za minutę. Jeżeli ktoś dzwoni do ciebie – 3,08 zł.

3. Ostatnia grupa cenowa, obejmująca pozostałe kraje świata, to koszt 8 zł za minutę – zarówno w przypadku połączeń przychodzących, jak i wychodzących.

Istnieje jeszcze kilka wyjątków, takich jak Kuba, Laos, Malediwy czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie minuta połączenia kosztuje 13,53 zł. Pełen cennik oraz listę krajów, w których rozmowy są najdroższe, znajdziesz na stronie www.premiummobile.pl/roaming-międzynarodowy.

Ile kosztuje SMS, MMS i Internet za granicą?

Wysyłanie SMS-ów nie jest tak kosztowne. W krajach grupy pierwszej, czyli w granicach Unii, a także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie, zapłacisz za pojedynczą wiadomość tylko 29 gr. W krajach grupy drugiej – 99 gr, a w pozostałych – 2 zł. Odbieranie SMS-ów wszędzie jest bezpłatne.

W przypadku MMS-ów sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. MMS z zagranicy do Polski, a także na dowolny e-mail, to wydatek rzędu 60 gr w krajach grupy pierwszej. W pozostałych koszt jest naliczany od rozmiaru pliku – wynosi 3,43 zł za każde rozpoczęte 100 KB transferu.

Zapłacić należy także za odebranie MMS-a. To wydatek w wysokości 60 gr w krajach grupy pierwszej oraz 3,02 zł za każde rozpoczęte 100 KB w pozostałych.

Ile wydasz, jeśli jesteś za granicą i chcesz wysłać MMS do kraju innego niż Polska? W takim przypadku zapłacisz 60 gr za wiadomość do krajów grupy pierwszej oraz 7,06 zł za każde rozpoczęte 100 KB do pozostałych.

Pozostają jeszcze koszty korzystania z Internetu za granicą. Wynoszą one 25 gr za każdy 1 MB w krajach grupy pierwszej oraz 2,46 zł za każde 50 KB w pozostałych.

Pamiętaj, że roaming należy AKTYWOWAĆ

Jeżeli chcesz korzystać z sieci Premium Mobile za granicą, najpierw musisz aktywować usługę roamingu. Aby to zrobić, skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta, dzwoniąc pod numer 2999 z telefonu Premium Mobile. Jeśli korzystasz z telefonu stacjonarnego, zadzwoń pod +48 222 300 999, a z komórki innej sieci pod +48 722 792 999. Będziesz musiał podać konsultantowi numer swojego telefonu.

Za granicą twój telefon samoczynnie połączy się z najlepszą dostępną siecią, po czym otrzymasz SMS, którzy przypomni ci cennik usług. Przed wyjazdem upewnij się jednak, że model telefonu, który posiadasz, w ogóle obsługuje roaming. Nie wszystkie komórki to potrafią.

Kiedy będziesz łączyć się z zagranicznym numerem lub dzwonić z innego kraju do Polski, pamiętaj o wpisaniu krajowego numeru kierunkowego – także gdy wysyłasz SMS lub MMS.

BEZPŁATNY roaming w Unii Europejskiej od czerwca 2017 r.

Już niedługo podróżowanie z komórką będzie o wiele tańsze. Decyzją Parlamentu Europejskiego 14 czerwca 2017 r. roaming w ramach Unii Europejskiej stanie się darmowy.

Jeżeli chcesz dokładnie poznać usługi Premium Mobile, z których możesz korzystać poza Polską, zapraszamy do lektury szczegółowego cennika roamingu w dziale: cenniki.

Sprawdź też: Premium Mobile Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *